راهنمای نویسندگان

 باسمه تعالی

 

 راهنمای نگارش مقاله برای نشریه جغرافیا (برنامه ­ریزی منطقه ­ای)

 

تمپلت مقاله (برای استفاده از فرمت نشریه برای نویسندگان)

فرم تعارض منافع را دانلود نموده و به همراه مقاله ارسال نمایید

فرم تعهد نامه را دانلود نموده و به همراه مقاله ارسال نمایید.

 

نکات مهم:

  1.  نشریه «جغرافیا (برنامه ریزی منطقه ای)» حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد.
  2. مسئولیت صحت و سقم مقاله به ‌لحاظ علمی و حقوقی بر عهده نویسنده یا نویسندگان است.
  3. با توجه به ضرورت مشارکت نویسنده / نویسندگان محترم در آماده‌ سازی، چاپ و انتشار نشریه، هزینه‎ های هر مقاله تأیید ‌شده برای چاپ، دریافت خواهد شد. تعداد صفحات هر مقاله نباید از سقف مجاز 15 صفحه بیشتر شود.
  4. مقالات رد یا انصراف داده شده پس از سه ماه از مجموعه آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچ‌گونه مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.
  5. ارسال مقالات صرفاً از طریق سایت  www.jgeoqeshm.ir انجام می‌پذیرد.

 

نکات مهم:

* محدودیت ارائه نامه پذیرش مقالات

* اسامی نویسندگان به همان ترتیبی که در زمان تشکیل پرونده مقاله در سامانه درج گردیده، در زمان پذیرش نهایی و چاپ مقاله ارائه می شود و هیچ تغییری در ترتیب یا تعداد نویسندگان اعمال نخواهد شد.

* حداقل زمان لازم برای بررسی مقالات تا اعلام پذیرش مقاله 6 ماه است. از تماس تلفنی با دفتر مجله اکیدا خودداری فرمایید و صرفاً از طریق ارسال ایمیل پیگیر وضعیت مقاله خود باشید.

* برای ارسال مقاله لازم است نویسنده یا نویسندگان محترم به پایگاه مقالات سایت موسسه آموزش عالی قشم  مراجعه کنند و پس از ثبت نام و طبق دستورالعمل نسبت به ارسال مقاله خود اقدام ورزند.

**نویسندگان محترم می‌توانند برای مشابهت‌یابی از سامانه سمیم‌نور(کلیک کنید) برای ارسال گزارش مشابهت‌یابی به فصلنامه استفاده کنند. نویسندگان محترم دقت کنند که حتما باید گزارش PDF مشابهت‌یابی را که مستقیما از مشابهت‌یاب دریافت می‌‌کنند به فصلنامه ارسال نمایند.

 

به استحضار می‌رساند با توجه به اینکه داشتن کد ارکید به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای کلیه نویسندگان از الزامات می باشد، با مراجعه به سایت https://orcid.org/register نسبت به اخذ کد ارکید خود اقدام فرمایید. لطفاً در درج صحیح کد ارکید هر نویسنده دقت فرمایید.

 

  توجه بسیار مهم: نویسنده مسئول مقاله برای ارسال مقاله از ایمیل دانشگاهی یا سازمانی استفاده نماید.

 

برای جلوگیری از تأخیر در داوری و انتشار به ‎موقع مقاله، لطفاً به این نکات توجه فرمایید؛

 

- مقاله باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و قبلاً در نشریه‎ دیگری - اعم از داخلی یا خارجی - و یا مجموعه مقالات سمینارها و مجامع علمی چاپ نشده و یا همزمان برای نشریه دیگری ارسال نشده باشد.

 

تبصره 1. آن دسته از مقالات ارائه شده در مجامع علمی که صرفاً خلاصه‎ آن ها چاپ شده باشد(مشروط به ذکر مشخصات کامل مجمع) قابل بررسی است.

 

تبصره 2. مقاله مروری(Review Article) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه‎ مورد نظر، به ‌شرطی پذیرفته می‌شود که در تدوین آن منابع درخور توجه و متعددی، مستند تحقیق قرار گرفته باشد.

 

  1. زبان رسمی نشریه فارسی است اما مقالات به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود.
  2.  مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش خالی از اشکال باشد.

   ***توجه خیلی مهم!     

  1. حداکثر حجم مقاله شامل متن، شکل‌ها، نمودارها، جدول‌ها و منابع بایستی 15 صفحه و 7500 کلمه باشد و چنانچه از این مقدار بیشتر گردد بایستی به ازای هر صفحه مبلغ صد و پنجاه هزار تومان توسط نویسندگان پرداخت گردد.
  2. مقاله باید دارای ساختار زیر باشد­؛

-   صفحة اول: عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی؛ چکیده فارسی(250 کلمه)؛ کلید‌ واژگان فارسی(حداکثر 5 واژه). چکیده انگلیسی.

 

- صفحات بعدی: مقدمه باید بصورت یکپارچه و شامل: (طرح مسأله؛ اهمیت و ضرورت؛ اهداف؛ سوالات پژوهش؛ پیشینه باشد)، مبانی نظری، روش پژوهش، محدوده مورد مطالعه، یافته‌ها، بحث، نتیجه‌گیری، منابع.

 

 تبصره 1: مشخصات نویسنده/ نویسندگان، نباید در هیچ قسمت از فایل اصل مقاله ذکر شود.

 

تبصره 2: اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت‌های اختصاری به کار رفته در متن، به زیرنویس ارجاع شوند.

 

تبصره 3: نقشه‌ها و نمودارها با کارکرد محتوایی مناسب تهیه شود(نقشه باید دارای مختصات جغرافیایی، مقیاس خطی و جهت نما باشد).

 

تبصره 4: چکیده مبسوط فارسی و لاتین(بین 750 تا 1000 کلمه) به صورت فایل جدا با ساختار زیر تهیه شود؛

 

چکیده مبسوط فارسی: مقدمه، روش تحقیق، بحث و یافته ها، نتیجه گیری، واژگان کلیدی.

 

 Extended Abstract: Introduction, Methodology, Results and discussion, Conclusion, Keywords.

 

- حروفچینی مقاله باید در برنامه Word و با رعایت حاشیه 3 سانتی‌متر در هر طرف و فاصله یک سانتی‌متر میان سطرها صورت گیرد. 

 

- عنوان مقاله قلم B میترای بولد 13(B Mitra)  متن چکیده قلم B میترای نازک 12(B Mitra) باشد. عناوین اصلی مقاله قلم B میترای بولد 13 (B Mitra) باشد. لازم است در متن فارسی از قلم B میترای نازک 13(B Mitra) و در متن لاتین از قلم تایمز(Times New Roman 11 ) استفاده شود. فونت منابع پایانی بی میترا 12 نازک باشند.

 

 - هر جدول باید دارای شماره و عنوان(توضیح) باشد که به صورت وسط‌چین در بالای جدول با قلم بی میترا پررنگ و اندازه10 pt.  تایپ و به ترتیب از 1 شماره‌ گذاری می‌شود. بهتر است جدول‌ها در داخل متن و پس از جایی که به آن ها ارجاع می‌شود، درج گردند. کلیه متون در داخل جدول اگر فارسی باشند به صورت راست‌چین (بی میترا pt. 10 نازک) و اگر لاتین باشند به صورت چپ‌ چین(Times New Roman 10pt) باید تایپ شوند. همه اعداد در جدول‌ها باید به صورت فارسی و وسط چین تایپ شوند(بجای نقطه از ممیز بین اعداد استفاده شود). ذکر واحد کمیت‌ها در جدول الزامی است. هر جدول با یک سطر خالی فاصله از متن ماقبل و مابعد آن قرار گیرد. و نیز اگر جدول‌ها دارای مرجع می‌باشند بایستی شماره مرجع در داخل پرانتز در انتهای عنوان جدول ذکر شود. 

 

- هر نقشه و نمودار(هر دو با عنوان شکل) باید دارای شماره و عنوان (توضیح) باشد که به صورت وسط‌چین در زیر آن با قلم بی میترا پررنگ و اندازه pt. 10 تایپ و به ترتیب از 1 شماره‌گذاری می‌شود. نمودارها و شکل‌ها می‌توانند به صورت رنگی و یا سیاه و سفید باشند ولی به گونه‌ای که در صورت چاپ سیاه و سفید رنگ‌ها و جزییات آن ها قابل تشخیص باشد. شکل‌ها در داخل متن و در جایی که به آنها ارجاع می‌شود، درج گردند. ذکر واحد کمیت‌ها در شکل‌ها الزامی است. در متن مقاله باید به همه شکل‌ها ارجاع شود. در تهیه شکل‌ها توجه کنید که اندازه اعداد، واژه‌ها، کمیت‌ها و راهنمای منحنی‌ها(legend) به قدر کافی بزرگ باشد تا پس از درج در مقاله، کاملاً واضح و خوانا باشند. قبل و بعد از هر شکل، یک سطر فاصله ایجاد کنید.

 

 - فهرست منابع مورد استناد در داخل متن با ذکر نام‌خانوادگی نویسنده، سال انتشار و شماره صفحه داخل پرانتز آورده شود؛

 

برای یک نفر: (نظریان،22:1387)­-­(46 :Ruuskanen, 2009)

 

برای دو نفر: ( نظریان و رحیمی،1392: 125)-(64:   2010,Narayan & Cassidy)

 

برای سه نفر و بیشتر از: (نظریان و همکاران،1393: 85)­-­(109 :2013 ,Sheehan et al)

 

 -  شیوه نگارش مشخصات منابع و مراجع در انتهای مقاله بر اساس حروف الفبا بایستی به ‌صورت نمونه‌های زیر باشد:

 

-کتاب: نام خانوادگی، نام نویسنده (نویسند­گان) یا مترجم (سال انتشار). عنوان کتاب (ایتالیک)، نوبت چاپ، محل نشر: ناشر مربوطه.

1- مشکینی، ابوالفضل و حبیبی، کیومرث. (1394). اصول سنتی ساخت و ساز در اسلام. چاپ دوم. تهران: انتشارات مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی.

 

2- حبیبی، کیومرث؛ پور احمد، احمد و مشکینی، ابوالفضل. (1394). هسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهری. چاپ چهارم. سنندج: انتشارات دانشگاه کردستان.

 

3- لی گیاپ، تان؛ تائو، اوئی لیم؛ یانجیانگ، زانگ و ایزاک، تان.(1400). شاخص شهرهای هوشمند و زیست‌پذیر جهانی تحلیل رتبه‌ای، شبیه‌سازی و ارزیابی سیاست‌ها. ترجمه سید عباس رجائی؛ محمد ویسیان و شهربانو گلچوبی دیوا، چاپ اول، تهران: انتشارات مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران‏‫.

 

Jenks, M., & Jones, C. (2010). Dimensions of the Sustainable City. edition1. Publisher: Springer Netherlands.

 

  مجله: نام خانوادگی، نام نویسنده(نویسند­گان)(سال انتشار). عنوان مقاله، نام مجله (ایتالیک)، سال(دوره) انتشار، شماره مجله، صفحات مقاله.

1- نظریان، اصغر.­(1388). مهاجرت های قومی و تغییر ساختار اجتماعی شهرهای ایران. فصلنامه آمایش محیط، 2 (6)، 32-1.

 

2- مشکینی، ابوالفضل و مؤذن، سهراب. (1394). تحلیل حکمروایی مطلوب شهری در پایداری شهرها مطالعه موردی: شهر عجب شیر. فصلنامه آمایش محیط، 8 (29)، 131-99.

 

3- مشکینی، ابوالفضل؛ برهانی، کاظم و شعبان زاده نمینی، رضا. (1392). تحلیل فضایی سنجش پایداری اجتماعی شهری(مورد مطالعه : مناطق22 گانه شهر تهران). فصلنامه جغرافیا، 11 (39)، 211-186.

 

1-Safari Aliakbari, M. (2013). Relationship between Security and Development of Rural Tourism (Case Study: Kermanshah Province Border Area Avramanat). Journal of Basic and Applied Scientific Research, 3 (1), 865-871.

 

 2-Ahmad Shah, S., & AhmadWani, M. (2014).  Impact of Conflict on Tourist Flow and Spatial Distribution of Tourists in Kashmir Valley. World Applied Sciences Journal, 31 (6), 1160-1167.

 

3-Franch-Pardo, I.,  Napoletano, Brian M.,  Rosete-Verges, F., & Billa, L. (2020). Spatial analysis and GIS in the study of COVID-19. A review. Science of The Total Environment, 739 (1), 1-37

 

 -پایان نامه: نام خانوادگی، نام نویسنده(نویسند­گان) (سال انتشار). عنوان اثر، مقطع و رشته تحصیلی، دانشگاه.

1- مولودی، جمشید. (1388). سنجش کیفیت محیط شهری در شهرهای جدید مطالعه موردی: شهر جدید هشتگرد. پایان نامه کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، به راهنمایی مجتبی رفیعیان، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس تهران.

 

 -همایش و سمینارها: نام خانوادگی، نام نویسنده(نویسند­گان)(سال انتشار). عنوان اثر، دوره و عنوان همایش، محل همایش، صفحات مقاله.

 

1- سلیقه، محمد؛ اصغری، آزاد و ویسیان، محمد. (1389). بررسی چالش های زیست محیطی در راستای توسعه پایدار شهری مطالعه موردی: شهر دهگلان. اولین همایش توسعه شهری پایدار،  2 آذر ماه 1389، دانشگاه تهران،  صص. 14-1.

 

  تبصره : در صورت استفاده از پایان‌نامه یا رساله‌های دانشجویی، ذکر نام استاد راهنما و مشاور، عنوان رشته و نام دانشگاه مربوط، الزامی است.

 

 - مقالات برگرفته از پایان‌نامه و رساله­ دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو به‌ صورت توأم و با مسئولیت استاد راهنما منتشر می‌شود.

 


فرم تعارض منافع را دانلود نموده و به همراه مقاله ارسال نمایید

تمپلت مقاله (برای استفاده از فرمت نشریه برای نویسندگان)

فرم تعهد نامه را دانلود نموده و به همراه مقاله ارسال نمایید.


 

دانلود شیوه نامهAPA


 

 ***پاسخگویی فقط از طریق آدرس ایمیل qeshmmajaleh@gmail.com انجام می شود.


***توجه!

 

فایل مشخصات نویسندگان باید به صورت فارسی و انگلیسی، ابتدا اسامی و سپس سمت به صورتی که تمایل دارند در فصلنامه چاپ شود باشد. رعایت ترتیب اسامی و اسم نویسنده مسئول شده باشد. در غیر اینصورت با هر ترتبب و صورتی که نوشته شده باشد پذیرش و چاپ صورت می گیرد و به هیچ عنوان قابل تغییر نمی باشد.


 

***توجه مهم!

 

جهت داوری مقالات مبلغ چهارصد هزار تومان به شماره حساب  40028100107080901 و یا شماره کارت 5022297000060769 بانک پاساگارد به نام موسسه آموزش عالی قشم واریز و تصویر فیش واریزی را در سامانه فصلنامه ثبت نمایید تا در اسرع وقت مقاله در روند داوری قرار گیرد و حداقل زمان جهت داوری مقالات 3 ماه می باشد. یادآور می شود پرداخت هزینه داوری به منزله تایید مقاله نبوده و پذیرش مقاله منوط به تایید داوران است. در صورت تایید داوران و دریافت پذیرش پس از بررسی و تأیید به وسیله هیأت تحریریه مجله مقاله در نوبت چاپ قرار می گیرد و هزینه چاپ با هماهنگی دفتر فصلنامه بایستی واریز شود.


 

***دقت بفرمایید تنها بعد از دریافت ایمیل پرداخت هزینه نسبت به واریز وجه اقدام نمایید.


 

***شرایط تأیید اولیه مقالات


 

***مقاله ارسالی، تعهدی برای فصلنامه ایجاد نمی کند و مسئولین فصلنامه در پذیرش یا عدم پذیرش مقاله اختیار تام دارند***