پرسش‌های متداول

چگونه می توانم مقاله خود را برای چاپ در نشریه ارسال کنم؟

ابتدا بایستی در سامانه ثبت نام نموده و پس از دریافت نام کاربری و رمز ورود، وارد حساب کاربری خود در نقش «نویسنده» شوید. قبل از ارسال مقاله حتما قسمت راهنمای نویسندگان را مطالعه نمایید و مقاله ارسالی خود را دقیقا طبق ان تدوین و تنظیم کنید. مقاله فقط از طریق سامانه دریافت و مورد بررسی قرار می گیرد

آیا مقاله ارسال شده بایستی در فرمت خاصی باشد؟

بلی. قسمت «راهنمای نویسندگان» را مطالعه فرمائید.

آیا نیاز است که نسخه چاپی برای دفترنشریه ارسال شود؟

خیر. باتوجه به انجام کلیه امور از طریق سامانه، نیازی به ارائه نسخه چاپی نیست.

آیا می توان مقاله خود را به چند مجله ارسال نمود؟

از ارسال همزمان مقاله خود به چند مجله خودداری نمایید در صورت مشاهده چنین مواردی علاوه بر گزارش تخلف به مراجع ذیصلاح کلیه هزینه های تحمیل شده به دفتر مجله از نویسندگان دریافت خواهد شد

پس از این که مقاله خود را ثبت کردم، چه کاری باید انجام دهم؟

پس از ثبت موفقیت آمیز مقاله، یک ایمیل از طرف سامانه برایتان ارسال می شود و موارد ثبت شده در آن قید شده است. پس از ثبت مقاله، اعضای هیئت تحریریه با بررسی مقاله نظر اولیه خود را مبنی بر ادامه فرایند، که داوری مقاله می باشد، اعلام کرده و به نویسنده مسئول اعلام خواهد شد.

مدت زمانی که بعد ارسال مقاله باید صرف شود تا نتیجه بررسی مقاله علمی پژوهشی به نویسنده اعلام شود چقدر است؟

مقالات ارسالی برای داوری و پذیرش در مجله بسیار زیاد است، از این رو باید صبور باشید. در واقع مقالات دریافتی برای داوران ارسال می شود و داوران بر اساس برنامه ریزی خود، مقالات را بررسی خواهند کرد. گاهی پروسه اعلام نظرات داوران برای پذیرش یا عدم پذیرش به سرعت انجام می شود، اما گاهی داوران مقاله را بررسی نمی کنند که در این صورت، عدم اعلام نتیجه به داوران اطلاع داده می شود. درصورتی که در بار دوم هم داور موفق نشود مقاله را بررسی کند، مقاله به داوری دیگری سپرده می شود. پس باید در نظر داشته باشید که با طیف گسترده موضوعات و حجم زیاد مقالات، ممکن است فرآیند بررسی مقاله طولانی شود. معمولا تا شش ماه  زمان می برد تا مقاله بررسی شود و نتیجه آن برای نویسنده مقاله ارسال گردد.

طبق نظر چه کسانی مقاله برای چاپ ارسال خواهد شد؟

برای بررسی و چاپ مقالات، هر  مقاله به داورانی که در آن حوزه تخصص دارند، ارسال می شود.

اسامی داوران به نویسندگان اعلام می شود؟

خیر نام داوران اعلام نخواهد شد.

داوران از اسامی نویسندگان مقاله اطلاع دارند؟

خیر اسامی نویسندگان اعلام نخواهد شد.

چگونه از نحوه بررسی مقالات اطلاع پیدا کنیم؟

فرآیند بررسی مقالات در وب سایت مجله و در بخش «فرایند ارزیابی و انتشار مقالات» وجود دارد. نویسندگان می توانند با مراجعه به این بخش از روند بررسی مقالات اطلاع یابند.

آیا نام همه نویسندگان روی نامه پذیرش نوشته می شود؟

مجله تنها با نویسنده مسئول مکاتبه می کنند. هر گونه نامه یا اطلاعیه از سوی ادیتور های یا داوران مستقیم به نویسنده مسئول ارسال خواهد شد. تا چاپ مقاله، نام همه نویسندگان در آن قید می شود. درواقع به هر تعداد که نویسنده برای یک مقاله وجود داشته باشد، همان تعداد روی مقاله چاپ شده ثبت می شود. اما تا قبل چاپ مقاله همه مکاتبات با نویسنده مسئول انجام می شود.

فرآیند ارزیابی مقاله ها چگونه است؟

فرآیند ارزیابی مقاله های ارسال شده به نشریه جغرافیا و برنامه ریزی منطقه ای شامل مراحل زیر است: 1- بارگذاری و ارسال مقاله در سامانه نشریه جغرافیا و برنامه ریزی منطقه ای  2- بررسی اولیه توسط مدیر مسئول و تعیین تکلیف مقاله به دو وضعیت زیر: الف) رد مقاله به علت در اولویت پذیرش نبودن مقاله ب) تایید برای ارسال به داوری3- بررسی مقاله از نظر رعایت چارچوب ظاهری مورد نظر نشریه و اقدام به دو صورت زیر:الف) تایید رعایت چارچوب صوری نشریه و اعلام آمادگی مقاله برای ارسال به داوری ب) بازگشت به نویسنده جهت اصلاح و ارسال مجدد مقاله 4- تعیین داوران و ارسال مقاله به سه داور 5- دریافت نظرات داوران در وضعیت های زیر: الف) تایید مقاله توسط دو داور بدون اصلاحات.ب) رد مقاله توسط دو داور، در این وضعیت مقاله رد خواهد شد. ج) تایید مقاله توسط یک داور و رد آن توسط داور دوم، در این وضعیت با توجه به نظر داور سوم بر اساس بند الف و ب، تصمیم گیری می شود. د) در صورتی که هر دو داور برای مقاله اصلاحات در نظر گرفتند، نظرات داوران به نویسنده (گان)، به منظور اصلاح و ارسال مجدد مقاله اعلام می شود. 6) پس از این که مقاله بر اساس نظرات داوران اصلاح و توسط نویسنده مسئول مقاله مجدداً به نشریه ارسال شد، مقاله به یکی از داوران برای ارزیابی تطبیقی ارسال می شود. 7) بررسی نظر داور تطبیقی در جلسه هیات تحریریه و تصمیم گیری نهایی در مورد مقاله به صورت گزینه های زیر: الف) تایید مقاله در جلسه هیات تحریریه، اعلام پذیرش مشروط به انجام هر گونه اصلاحات مورد نظر نشریه.ب) درخواست اصلاحات مد نظر اعضای هیات تحریریه.ج) رد مقاله توسط اعضای هیات تحریریه.


توجه: در موارد خاص مانند مقاله های ارسال شده مستخرج از رساله دکتری، بعد از تایید مقاله توسط دو داور و انجام اصلاحات مد نظر داوران و تایید نهایی مقاله توسط داور سوم، در صورت درخواست نویسنده، پذیرش مشروط قبل از برگزاری جلسه هیات تحریریه برای نویسنده مسئول ارسال می شود.

چگونه می توان با دست اندرکاران نشریه در تماس بود؟

با توجه به غیرقابل استناد بودن هر گونه صحبت های شفاهی و منع در اختیار قرار دادن شماره تماس های شخصی، تنها اطلاعاتی که از طریق سامانه و ایمیل نشریه به نویسندگان ارسال می شود مورد تایید انتشارات است. بنابراین هر گونه سوال یا پیشنهاد باید از طریق سامانه و یا ایمیل نشریه طرح شود. پاسخ گویی به این موارد نیز به شکل مکتوب و از طریق سامانه یا ایمیل نشریه صورت می گیرد.